Skirtingi statiniai – skirtingos jų ypatybės
Dažnai esame linkę lyginti iš pažiūros panašius dalykus, kurie, iš tikrųjų, yra labai skirtingi. Pavyzdžiui, gyvenamieji namai. Įsivaizduokime, jog imatės nuosavo būsto statybų, o Jūsų kaimynystėje visai neseniai išdygo naujutėlis kaimyno namas. Savaime aišku, jog savąjį statinį nejučia imsite lyginti su greta pastatytu. Galbūt šnektelėję su kaimynu sužinosite, jog jam viso namo išlaidos atsiėjo gerokai daugiau, nei Jūsų suplanuotoje statinio sąmatoje. Gal išgirsite, kad kaimyno statiniui buvo reikalingas netgi technologinis projektas, apie kurį jūs net nesate girdėjęs. O gal nustebsite, kad minėtasis būstas kaimynystėje atsirado vos per kelis mėnesius, kai tuo metu jūsiškio statinio darbų pabaiga numatyta tik kitais metais. Ar tikslinga lyginti iš pažiūros analogiškus statinius ir ieškoti juose panašumų? Veikiausiai, ne. Štai kelios tokio atsakymo priežastys.
Visų pirma, net ir panašūs statiniai gali turėti aiškių skirtumų, kurie ilgainiui išryškėja finansine prasme. Pavyzdžiui, lygindami du statinius ir jų išvaizdos elementus, galite apsigauti net ir tuo atveju, jeigu abu namai buvo pastatyti iš blokelių, tačiau jų išorinei apdailai buvo pasirinktos skirtingos medžiagos, kurios skyrėsi, tiek savo kokybe, tiek inžineriniais sprendimais.
Taip pat naivu lyginti galutines statinių išlaidų suvestines, jeigu abu ekonominės klasės namai buvo įrengti renkantis skirtingas interjero detales – sienų ir grindų apdailą, baldus, elektronikos ir buties techniką ir t.t. Vienu atveju įrengimas gali prilygti ekonomiško ir funkcionalaus namo projektui, o kitu – virsti prabangaus ir išskirtinio statinio pavyzdžiu.
Net ir gyvenamieji namai, atliekantys tą pačią funkciją, gali būti skirstomi į skirtingas kategorijas, kurioms taikomi nevienodi reikalavimai. Pavyzdžiui, vienaaukštis ir nedidelio ploto gyvenamasis namas dažnu atveju nepareikalaus išskirtinių statybos sąlygų ir joms reikalingų specialių techninių dokumentų. Tuo metu dviaukščiui namui, kurio gyvenamasis plotas gali viršyti 80 kv. m., bus būtinas specialiai parengtas technologinis projektas, o statybas, ko gero turės atlikti statybų įmonės.
Taigi, individualių namų lyginimas, neįsigilinus į jų statybos procesus ir sąlygas, dažnai gali būti netikslus ir klaidingas. Tad verta vadovautis savo asmeniniu pavyzdžiu ir visais statybos klausimais konsultuotis su šios srities profesionalais.
Samatele.lt – Statybos ekonomika Jums!
Grįžti atgal