Aukso verti patarimai: specialistas įvardija, kaip sutaupyti statant namą
Prasidėjusi statybų dėlionė daugeliui gyventojų gali virsti nemenku iššūkiu – svarstoma ne tik, ar priimti sprendimai buvo teisingi, bet ir kaip tinkamai sudėlioti finansinius prioritetus. Visgi specialistai ramina – prasidėjusi darbų virtinė netaps dideliu galvos skausmu, jeigu iš anksto atsižvelgsite į svarbius patarimus.
Statybinių medžiagų kainų augimas gyventojus verčia kaip niekad kruopščiai įvertinti galimas išlaidas statant nuosavą namą. Įmonės „Samatale.lt“ sąmatų rengimo specialistas Mindaugas Laučys pasakoja, kad, prieš pradedant statybas, viena iš svarbiausių misijų – tinkamai pasirinkti sklypą. Būtent žemės ploto pasirinkimas tampa pirmuoju veiksniu, kuris gali daryti nemenką įtaką jūsų išlaidoms.
„Sklypo pasirinkimas namo statybai yra pirmasis ir gana svarbus etapas. Nuo sklypo pasirinkimo bendra namo statybos kaina gali ūgtelėti iki 15 proc., o kai kuriais atvejais net daugiau. Kainos atžvilgiu pats geriausias yra lygaus reljefo sklypas, namo statybos procese pareikalausiantis pačių mažiausių sąnaudų. Daugiau finansinių išlaidų pareikalaus žemės plotas, kurio reljefas nėra lygus (sklypas šlaite, dauboje, dideli aukščių svyravimai žemės plote). Tiesa, tokie sklypai architektams yra daug įdomesni dėl namo integracijos į reljefą“, – aiškino specialistas. Be to, M. Laučys pastebi, kad gyventojams statybų metu gali tekti pakloti gerokai daugiau pinigų tuo atveju, jeigu įsigyta žemė yra arti vandens telkinių. „Pati brangiausia investicija gali būti tuomet, kai sklypas yra šalia vandens telkinio, pavyzdžiui, upės, ežero, nes gruntiniai vandenys bus labai aukštai. Norint tinkamai pastatyti pastatą, reikės imtis papildomų gruntinio vandens pažeminimo priemonių; nebus įmanoma įrengti tipinius pamatus“, – pastebėjo sąmatininkas.
Klaidos kainuoja brangiai
Pašnekovas M. Laučys tvirtina, kad informacijos trūkumas apie jau įsigytą NT sklypą vėliau gali apsunkinti statybų procesą, o kai kuriais atvejais netgi ir kainuoti didelius pinigus. „Prieš perkant sklypą, reikėtų įsitikinti, ar šalia yra įrengti lauko inžineriniai tinklai, kokia jų būklė bei teisinis statusas. Reikia skirti laiko – pasikalbėti su kaimynais bei pasiteirauti informacijos vietos savivaldybės architektūros skyriuje. Kita nedidelė klaida, kuri pakankamai stipriai daro įtaką projekto statybos kainai, yra projektuotojų pasirinkimas. Neretai norima sutaupyti klaidingai galvojant, kad tai tik statybos leidimui reikalingas „popierėlis“.
Veiksmas sukuria atoveiksmį – jei užsakovas nori mokėti sąlyginai mažai už projektavimo paslaugas, tai projektuotojas parengs pusiau detalų projektą. Turint ne pilno detalumo projektą, užsakovas ateityje susidurs su dar viena problema – rangovas paprašys papildomo finansavimo tiems darbams, kurie projekte nebuvo numatyti“, – paaiškino sąmatininkas.
Jeigu vis dar abejojate savo padarytu sprendimu dėl pasirinkto rangovo, specialistas pataria apsvarstyti galimybę pasamdyti techninės priežiūros darbuotoją, kuris stebėtų, ar darbai atliekami tinkamai, kokybiškai.
„Jei siekiate maksimalios kokybės užtikrinimo, verta pagalvoti apie techninės priežiūros specialisto nuolatinę objekto priežiūrą. Jis turi užtikrinti, kad namo statybos procesas veiktų sklandžiai, būtų naudojamos tik kokybiškos medžiagos bei apsaugoti nuo galimo statybos kainos padidėjimo, jei rangovas nepagrįstai reikalautų apmokėti už papildomus darbus“, – paaiškino M. Laučys.
Kaip tinkamai išsirinkti statybų įmonę?
Prieš didįjį statybų maratoną gyventojams taip pat patariama iš anksto atlikti pagrindinius namų darbus – tinkamai įvertinti pasirinktą statybų įmonę.
„Rangovas – tai statybos įmonė, kurios tikslas yra pelnas. Tačiau kai kurios įmonės gali padėti sutaupyti kliento pinigus ir tuo pačiu uždirbti patys.
Kalbu apie profesionalumą, kai įmonė turi gerai išdirbtą „know how“ ir gali pasiūlyti protingai sudėlioti statybos procesą pakeičiant medžiagas, sprendimus ar technologiją į kitą, kuri klientui leistų sutaupyti pinigų. Pavyzdžiui, gilius polinius pamatus pakeisti plokštuminiais.
Tačiau visus savo pasiūlymus reikėtų derinti su projekto autoriais, kad būtų įvertintos visos galimos pastato statybos ir eksploatavimo rizikos“, – teigė M. Laučys.
Pašnekovas taip pat tvirtina, kad prie derybų stalo su statybų įmone galima sėsti tik tada, kai būna aišku, ar jos atstovai neturi įsiskolinimų, yra vertinami teigiamai.
„Jei klientas nori išsirinkti kokybiškai darbus atliekantį rangovą, tai pirmiausiai turi būti nusiteikęs, kad kokybiškos paslaugos kainuos brangiau. Be to, būtina tikrinti įmonę – prašyti atliktų darbų sąrašo, aplankyti keletą tokių objektų, pasikalbėti su šiuose namuose gyvenančiais savininkais.
Būtina patikrinti ir įmonės viešuosius duomenis – ar įmonė neturi įsiskolinimų „Sodrai“, ar pastovus darbuotojų skaičius, apyvarta. Jei rangovas atitiko jūsų lūkesčius bei nesukėlė įtarimo dėl veiklos ar kokybės, galima pereiti prie derybų stadijos“, – teigė įmonės „Samatale.lt“ vadovas.
Ragina įvertinti kainų šuolius
NT rinkos ir statybinių medžiagų kainų viražai atsakingus statybų vystytojus verčia įvertinti galimas rizikas ateityje, todėl dažnu atveju dalis lėšų yra atidedamos, jeigu statyboms reikalingos žaliavos pabrangtų.
Apie rizikos įvertinimą kalba ir pašnekovas M. Laučys. Pasak sąmatininko, gyventojams visuomet patariama įvertinti, kad dalis medžiagų per 6 mėnesius gali pabrangti.
„Tokio didelio kainų šuolio ir tokiai didelei medžiagų grupei nesitikėjo niekas. Tai precedento neturintis kainų šuolis, kurio pasekmes pajuto visa rinka.
Klientai dažnai klausia, ar verta skaičiuoti sąmatas, nes nėra aišku, kokia bus situacija, kai užsakovas pradės statyti namą. Atsakant į tokį klausimą, mes nuolatos informuojame klientą, kad šioje neapibrėžtumo situacijoje reikia įvertinti ir galimą kainos padidėjimą, todėl visada siūlome vertinti bent jau 5–10 proc. kainos brangimą per artimiausius 6 mėn.“, – kalba specialistas.
M. Laučys teigia, kad prognozuoti, ar statybų sektorius ir toliau susidurs su kainų šuoliais, yra sudėtinga, tačiau manoma, kad tam tikra kainų didėjimo tendencija gali pasikartoti.
„Ar realu, kad statybos medžiagų kainos brangs kitais metais? Niekas šiandien to negali atsakyti, tačiau, žiūrint į praeities dėsningumus bei globalią situaciją medžiagų žaliavų rinkoje, prognozuojame, kad kainų augimas prasidės iš karto su pirmaisiais pavasarinės saulės spinduliais. Būtina vertinti šią riziką atsakingai, nes kitu atveju rizikuojate pastatyti tik dalį pastato ir sustoti“, – patarė sąmatininkas.
Padėti gali ir kredito kortelės
Gyventojams, norintiems sušvelninti finansinę naštą, „Swedbank“ banko specialistai pataria pasikonsultuoti ne tik dėl būsto ar vartojimo paskolų, tačiau taip pat egzistuoja ir dar viena patogi galimybė laisvai kontroliuoti pinigus, kuomet yra patiriama papildomų išlaidų – tai kredito kortelės.
„Swedbank“ Mokėjimo kortelių palaikymo departamento produktų linijos vadovas Dainius Gelažius paaiškina, kad kredito kortelių naudojimas – neatsiejama dalis ne tik nuo kelionių, bet ir patiriant dažnas išlaidas.
Pavyzdžiui, žmonės skaičiuoja, kiek kainuos pastatyti namo sienas, bet dažnu atveju neįvertinama, kad vėliau reikės ir baldų, skalbimo mašinos, televizoriaus ar kitų reikmenų, tad būtent tokiais atvejais gyventojams gali padėti kredito kortelės.
Be to, „Swedbank“ siūlomos kortelės naudojimas turi papildomų privalumų, vienas jų – palūkanų atidėjimas.
„Kredito kortelės gali padėti keliose skirtingose gyvenimo situacijose. Visų pirma, jos neatsiejamos nuo kelionių užsienyje – dėl dažniausiai kartu suteikiamo kelionių draudimo, viešbučių rezervavimo, automobilio nuomos ar kitų privalumų keliaujant, pavyzdžiui, palankesnių sąlygų atsiskaitant užsienio valiuta ar išsiimant grynuosiu pinigus visame pasaulyje.
Kredito limitas suteikia klientams lankstumo savo finansuose. Tai ypač aktualu tada, kai klientai patiria daugiau išlaidų, pavyzdžiui, persikėlus į naujus namus atsiranda daug netikėtų išlaidų dekorui, technikai, aplinkai ar kitiems reikmenims.
Esant poreikiui, išlaidas galima padengti naudojant kredito limitą, o vėliau pinigus grąžinti gavus atlyginimą. Naudinga ir tai, kad daugelis kredito kortelių turi palūkanų atidėjimo laikotarpį, tad grąžinus visą panaudotą limitą iš artimiausio atlyginimo, palūkanų klientams gali ir netekti mokėti“, – paaiškino „Swedbank“ atstovas D. Gelažius.
Banko specialistas taip pat priduria, kad apsipirkimas su kredito kortelėmis garantuoja finansinį saugumą apsiperkant.
„Vis dažniau klientai perka internetu. Mokėjimams kortele taikomos saugumo priemonės nuolat tobulinamos ir padeda apsaugoti klientus bei jų pinigus. Be to, perkant stambesnius pirkinius, verta nepamiršti, kad jiems tam tikrą laiką galioja pirkinių draudimas“, – pridūrė D. Gelažius.
Kaip gauti kredio kortelę?
Gelažius paaiškina, kad kredito kortelė klientams suteikiama tuo atveju, jeigu jie atitinka visus mokumo kriterijus, tad iš pradžių būtina užpildyti paraišką.
„Kredito kortelė yra vartojimo kredito paslauga, su kuria suteikiamas ir kredito limitas, todėl išduodant jas atsakingai įvertinamos kliento finansinės galimybės prisiimti šį įsipareigojimą. Jos gali būti suteikiamos klientams, kurie gauna reguliarias pajamas bent 6 pastaruosius mėnesius, o išlaidos įsipareigojimams dengti nesiekia 40 proc. mėnesio pajamų.
Verta paminėti, kad vertinama ir kita reikšminga informacija, todėl kiekvieno kliento galimybės gauti kredito kortelę įvertinamos individualiai“, – nurodė „Swedbank“ specialistas.
„Swedbank“ atstovai atkreipia dėmesį, kad, naudodamiesi finansavimo paslaugomis, prisiimate finansinius įsipareigojimus. Netinkamas finansinių įsipareigojimų vykdymas gali neigiamai daryti įtaką jūsų kredito istorijai, pabranginti skolinimąsi, taip pat gali būti pradėtas priverstinis išieškojimas.
Grįžti atgal