Top
Atgal
2016 05 17

Brangiausi pasaulio statiniai. Kokia jų statybos kaina?

Užduodant klausimą “Koks pastatas pasaulyje brangiausias?” pirmiausiai į šauna mintis, jog tai koks nors futuristinių  ar ekstravagantiškų formų dangoraižis kur nors Saudo Arabijos Karalystėje. Nustebsite sužinoję, jog vieną brangiausių pastatų pasaulyje planuojama statyti, ne kurioje nors nafta turtingoje šalyje, o Didžiojoje Britanijoje. Tai nauja atominė elektrinė, pavadinta Hinkley Point C ir šis pastatas jau pradedamas tituluoti vienu brangiausiu kada nors statytu pastatu visoje planetoje. 

HinkleyPointCoast

 

Hinkley Point C – tai atominė elektrinė, kurios planuojama statybos kaina, vadovaujantis Europos komisija,  sieks net 35,8 mlrd. $ (31,2 mlrd. Eurų). Atlikus visus statybos darbus ir 2023 m. pradėjus atominės elektrinės darbą, planuojama jog ji sugeneruos 3,3 gigavatų elektros energijos arba 7 proc. visos Jungtinės Karalystės energijos poreikius.

_64740386_hinkley_point_624

Elektrinę planuoja statyti Prancūzų atominių elektrinių statybos kompanija EDF ir tai bus pirmoji atominė elektrinė, pastatyta Jungtinėje Karalystėje per pastaruosius 30 metų. Skirtumas nuo prieš tai statytų elektrinių – statybos kaina. Paskutinė atominė elektrinė, pavadinta Sizewell B, buvo pastatyta 1995 metais ir kainavo apie 6 mlrd. $, skaičiuojant šiandienos kainomis. Tačiau šis skaičius sunkiai gali būti lyginamas, nes to meto technologijos nebuvo taip toli pažengusios, todėl vertėtų lyginti su moderniausiais šių dienų statiniais. 

Paimkime pavyzdį – Didysis Hadronų greitintuvas (LHC) (CERN), kuris šiuo metu tituluojamas kaip didžiausias mechanizmas pasaulyje. Šio statinio statyba kainavo 4.75 mlrd. $ ir net jei pridėsime visas šio įrenginio metines sąnaudas, įskaitant visų atliktų eksperimentų sąnaudas, gausime 13.25 mlrd. $, šis skaičius sudaro tik 1/3 Hinkley Point C statybos kainos.

tunnel-transport

Paimkime kitą pavyzdį – LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) tai didžiulis gravitacinių bangų tyrimų centras JAV, kurio statybos kaina siekė 620 mln. $. Už Hinkley Point C statybai skirtas lėšas būtų galima pastatyti net 57 LIGO centrus. 

LIGO-aerial-video

Tačiau pasaulyje yra du projektai, kurie savo išlaidomis planuoja aplenkti net Hinkley Point C projektą. Vienas jų – Gorgon liquefied natural gas projektas, kuris šiuo metu yra statomas vakarų Australijoje įmonės Chevron. Skaičiuojama, kad galutinė statybos darbų kaina darbų pabaigoje gali siekti net 54 mlrd. $.

Gorgon-LNG-project-nearing-completion-Videogorgon-map-dec14-zoom

Pats brangiausias inžinerinis statinys, kada nors statytas žmonijos, yra ne ant žemės, o sklandantis mums virš galvos – Tarptautinė Kosminė Stotis (The International Space Station (ISS)). Skaičiuojama jog jos statyba/gamyba siekia net 115 mlrd. $. Nors kaina ir didžiulė, tačiau technologijos, kurios kuriamos atviram kosmosui, galiausiai pradedamos naudoti ir Žemėje, todėl pasaulio valstybės neprieštarauja ir sutinka investuoti. 

International_Space_Station_after_undocking_of_STS-132