Top
Atgal
2014 02 22

Biobetonas – smėlis ir bakterijos

Pasaulyje vis labiau keliamas klausimas dėl energijos gamybos ir žaliavų trūkumo, todėl vienas Londono dizaineris sugalvojo inovatyvų projektą tvarių medžiagų gamybai.

microbial-manufacture-peter-trimble-designboom02

Šiuo metu įvairios medžiagos gaminamos dažniausiai terminiu būdų, kai pagaminama medžiagos masė ir po to drožimo būdų suteikiama gaminiui forma. Tokiu būdų gaminant įvairius gaminius susidaro net 96% atliekų, ir tik 4% produkto. Iš kur susidaro 96%? Galime teigti jog nuo pat sudedamųjų medžiagų (žaliavos) iškasimo, iškastinio kuro deginimo gaminant ir transportuojant tiek medžiagas tiek gaminius ir kt.

microbial-manufacture-peter-trimble-designboom04

Šio projekto tikslas – ištirti „mikrobų gamybos“ galimybes, bandyti pakeisti energijai imlius gamybos metodus ir pakeisti juos naujais, mažai energijos eikvojančiais biologiniais procesais.

Peter Trimble sukūrė unikalų įrenginį, kurį pavadino „Dupe“. Tai mikrobų sukelta liejimo procedūra, kuri panaudoja bakteriją Bacillus pasterurii kaip cementą, o natūralias granulines medžiagas kaip užpildą. Toks tandemas leidžia sukurti unikalių formų gaminius.

microbial-manufacture-peter-trimble-designboom05

Naujoji biomedžiaga yra struktūriškai panaši į betoną, be to gaminant šią bakterinę medžiagą nesukeliamas šiltnamio efektas, nes neišsiskiria jokių dujų ir gamybai nenaudojamas šiluma. Betono gamybai pasaulyje sunaudojama net 5% CO2 emisijos. Tokiu būdų gaminamas betonas vienu žingsneliu prisidėtų prie anglies dvideginio emisijos pasaulyje mažinimo. „Dupe“ – tai pigus gamybos metodas, naudojantis labai mažai energijos ir smėlio.